World ArmSPORT Federation Results (2000-2005)
2000 World Armsport Federation Championships
Virginia Beach, Virginia, U.S.A. - September 29 - October 6, 2000
Men's Left Hand 50kg
1st - Bezkorovayniy Dmitro, Ukraine
2nd - Kassymghanov Nurlan, Kazakhstan
3rd - Fabio Manfrinato, Brazil
4th - Tatsuhiro Narumi, Japan
5th - David Bauer, USA
6th - Amulya Kumur Sahu, India
Men's Left Hand 60kg
1st - Tamaev Totraz, Russia
2nd - Junji Iizuka, Japan
3rd - Jerry Gray, USA
4th - Koltunov Pavel, Kazakhstan
5th - Jason Vincent, USA
6th - Tatsuo Mitsumoto, Japan
Men's Left Hand 70kg
1st - Tsakchilov Taimouraz, Russia
2nd - Malakhov Andrey, Kazakhstan
3rd - Peter Misovic, Slovakia
4th - Chakhmakhchyan Khacmatur, Armenia
5th - Engin Terzi, Turkey
6th - Atsushi Kondo, Japan
Men's Left Hand 80kg
1st - Radoslav Dobrovic, Slovakia
2nd - Guatta Cristian, Italy
3rd - Antonyan Narek, Armenia
4th - Bill Sinks, USA
5th - Greg Helm, USA
6th - Niyazi Kurt, Turkey
Men's Left Hand 90kg
1st - Jan Germanus, Slovakia
2nd - Jacob Abbott, USA
3rd - Robert Redden, USA
4th - Neil Pickup, England
5th - Soldatov Igor, Kazakhstan
6th - Koji Onsho, Japan
Men's Left Hand 100kg
1st - Fugarov Alexandr, Kazakhstan
2nd - Marcio Barboza, Brazil
3rd - Travis Bagent, USA
4th - Bucky Russell, USA
5th - Chotchayev Rossul, Russia
6th - Dean Watson, England
Men's Left Hand 110kg
1st - Dan Victor, USA
2nd - Kyreyev Valeriy, Ukraine
3rd - Reginaldo Bento, Brazil
4th - Tebuev Dagir, Russia
5th - Gabrielyan Arsen, Armenia
6th - Hideaki Joke, Japan
Men's Left Hand 110+kg
1st - Frantisek Zivny, Czech Republic
2nd - Bob Sutton, USA
3rd - Radim Svec, Czech Republic
4th - Cliff Hall, USA
Women's Left Hand 50kg
1st - Chrissy Baliko, USA
2nd - Onishchenko Yana, Ukraine
3rd - Maria Menendes, Brazil
4th - Daniela Kolnikova, Czech Republic
5th - Nazan Koyuncu, Turkey
6th - Akiko Minamizony, Japan
Women's Left Hand 60kg
1st - Sandra Bumsaite, Lithuania
2nd - Margie Worden, USA
3rd - Kazieva Luaza, Russia
4th - Yoshiko Yashima, Japan
5th - Nurhan Pehlivan, Turkey
6th - Daniela Pigari, Brazil
Women's Left Hand 70kg
1st - Songul Pagdeviren, Turkey
2nd - Christine Gfeller, Switzerland
3rd - Monika Slovakova, Czech Republic
4th - Joette Peterson, USA
5th - Maraline Pardim, Brazil
6th - Guerimi Romina, Italy
Women's Left Hand 80kg
1st - Gousalova Albina, Russia
2nd - Clelia Gulart, Brazil
3rd - Dalia Medziausyte, Lithuania
Women's Left Hand 80+kg
1st - Nurcihan Gonul, Turkey
2nd - Martina Pastuchova, Slovakia
3rd - Mary McConnaughey, USA
4th - Brevi Annarella, Italy
5th - Andreia Lopes, Brazil
6th - Heather McSherry, USA
Men's Right Hand 50kg
1st - Bezkorovayniy Dmytro, Ukraine
2nd - Fabio Manfrinato, Brazil
3rd - Tatsuhiro Narumi, Japan
4th - Kassymghanov Nurlan, Kazakhstan
5th - David Bauer, USA
6th - Amulya Kumur Sahu, India
Men's Right Hand 55kg
1st - Ivan Portela Giner, Spain
2nd - Junichi Tamura, Japan
3rd - Tom Wilson, USA
4th - Tetsuya Shiratsuchi, Japan
5th - Marco Oliveira, Brazil
6th - Valdomiro Souza, Brazil
Men's Right Hand 60kg
1st - Tamaev Totraz, Russia
2nd - Lorenzo Villar Martinez, Spain
3rd - Soghoyan Vazgen, Armenia
4th - Flori Dutra, Brazil
5th - Hattori Takeshi, Japan
6th - Junji Iizuka, Japan
Men's Right Hand 65kg
1st - Engin Terzi, Turkey
2nd - Craig Tullier, USA
3rd - Atsushi Kondo, Japan
4th - Suardi Davide, Italy
5th - Yuta Arai, Japan
6th - Adelar Silva, Brazil
Men's Right Hand 70kg
1st - Tsakchilov Taimouraz, Russia
2nd - Malakhov Andrey, Kazakhstan
3rd - Ozgur Kizgin, Turkey
4th - Olin Lucas, USA
5th - Nurettin Yuksel, Turkey
6th - Carabelli Lorenzo, Italy
Men's Right Hand 75kg
1st - Andrew Rhodes, USA
2nd - Haydar Gildil, Turkey
3rd - Schivalocchi Nicola, Italy
4th - Casagrande Luca, Italy
5th - Bill Maenza, USA
6th - Marcos Silva, Brazil
Men's Right Hand 80kg
1st - Niyazi Kurt, Turkey
2nd - Bill Sinks, USA
3rd - Jason Vale, USA
4th - Radoslav Dobrovic, Slovakia
5th - Luiz Gonzaga, Brazil
6th - Bertoli Davide, Italy
Men's Right Hand 85kg
1st - Moiseyev Ihor, Ukraine
2nd - Jason Remer, USA
3rd - Aidas Paliskis, Lithuania
4th - Neil Pickup, England
5th - Michael Selearis, USA
6th - Ghukasyan Vardan, Armenia
Men's Right Hand 90kg
1st - Jan Germanus, Slovakia
2nd - Jacob Abbott, USA
3rd - Robert Redden, USA
4th - Claudio Joaquim, Brazil
5th - Soldatov Igor, Kazakhstan
6th - Chikuma Nakazawa, Japan
Men's Right Hand 100kg
1st - Chotchaev Rassul, Russia
2nd - Fugarov Alexandr, Kazakhstan
3rd - Marcio Barboza, Brazil
4th - Travis Bagent, USA
5th - Bucky Russell, USA
6th - Peter Augustin, Slovakia
Men's Right Hand 110kg
1st - Jerry Cadorette, USA
2nd - Dan Victor, USA
3rd - Tebuev Dagir, Russia
4th - Reginaldo Bento, Brazil
5th - Clovis Bagarolli, Brazil
6th - Kyreyev Valeriy, Ukraine
Men's Right Hand 110+kg
1st - Frantisek Zivny, Czech Republic
2nd - David Randall, USA
3rd - Bob Sutton, USA
Women's Right Hand 45kg
1st - Maria Menendes, Brazil
2nd - Nazan Koyuncu, Turkey
3rd - Yukiko Ito, Japan
4th - Noelle Bean, USA
5th - Miho Maejima, Japan
Women's Right Hand 50kg
1st - Onishchenko Yana, Ukraine
2nd - Chrissy Baliko, USA
3rd - Mary Gunnison, USA
4th - Daniela Kolnikova, Czech Republic
5th - Jurgita Miksiene, Lithuania
6th - Akiko Minamizono, Japan
Women's Right Hand 55kg
1st - Sandra Bumsaite, Lithuania
2nd - Daniela Pigari, Brazil
3rd - Nurhan Pehlivan, Turkey
4th - Karen Cooley, USA
5th - Pedoglia Monica, Italy
6th - Lisa Hall, USA
Women's Right Hand 60kg
1st - Stefani Burns, USA
2nd - Zdenka Grossova, Czech Republic
3rd - Yoshiko Yashima, Japan
4th - Kazieva Luaza, Russia
5th - Margie Worden, USA
6th - Nahla Said Abd El Ghany Osman, Egypt
Women's Right Hand 65kg
1st - Christine Gfeller, Switzerland
2nd - Joette Peterson, USA
3rd - Elaine Pickup, England
4th - Maraline Pardim, Brazil
5th - Guerini Romina, Italy
Women's Right Hand 70kg
1st - Elaine Blik, USA
2nd - Monika Slovakova, Czech Republic
3rd - Songul Dagdeviren, Turkey
Women's Right Hand 80kg
1st - Gousalova Albina, Russia
2nd - Medziausyte Dalia, Lithuania
3rd - Clelia Gulart, Brazil
4th - Kathy Kowal, USA
Women's Right Hand 80+kg
1st - Martina Pastuchova, Slovakia
2nd - Nurchihan Gonul, Turkey
3rd - Mary McConnaughey, USA
4th - Heather McSherry, USA
5th - Andreia Lopes, Brazil
6th - Brevi Annarella, Italy
Men's Masters 70kg
1st - Ray Taglione, USA
2nd - Milt Christmas, USA
3rd - Mamoru Maejima, Japan
4th - Konstantinas Archipovas, Lithuania
5th - Steve Rogers, England
6th - Chtchaev Kazbek, Russia
Men's Masters 80kg
1st - Milan Svoboda, Czech Republic
2nd - Randy Stanaway, USA
3rd - Luciano Silva, Brazil
4th - Miyakoshi Yasuhiro, Japan
5th - Ernesto Ferrarl, Argentina
6th - Nersisyan Davit, Armenia
Men's Masters 90kg
1st - Joe Fitzsimmons, USA
2nd - Jaroslav Stusek, Czech Republic
3rd - Walter Gurode, USA
4th - Hughes Jorge, Brazil
5th - Jay Ranade, India
Men's Masters 100kg
1st - Mitch Cady, USA
2nd - Gary Ray, USA
3rd - Callegaro Mauro, Italy
4th - Jack Arias, El Salvador
5th - Pavel Jamrich, Czech Republic
Men's Masters 100+kg
1st - David Randall, USA
2nd - Brian McSherry, USA
3rd - Humberto Panzetti, Brazil
4th - Vyacheslav Zoloev, Russia
Women's Masters 60kg
1st - Maria Collis, Brazil
Women's Masters 60+kg
1st - Mary McConnaughey, USA
2nd - Elaine Blik, USA
3rd - Shafranova Elena, Uzbekistan
Men's Ultra Masters 80kg
1st - Milt Christmas, USA
2nd - Roy Ramsland, USA
3rd - General Osman Abd El Ghany Osman, Egypt
4th - Yoshihiro Miyakoshi, Japan
5th - Eiji Sakamura, Japan
Men's Ultra Masters 90kg
1st - Alan Stanaway, USA
2nd - Hughes Jorge, Brazil
3rd - Jay Ranade, India
4th - Nagayoshi Uchida, Japan
Men's Ultra Masters 90+kg
1st - Ray Darling, USA
2nd - Brian McSherry, USA
3rd - Jack Arias, El Salvador
4th - Ben Zion Bayer, Israel
Women's Ultra Masters 60kg
1st - Katie Tullier, USA
2nd - Dee Moccia, USA
Women's Ultra Masters 60+kg
1st - Maria Collis, Brazil
2nd - Lynn Bollwinkel, USA
Disabled Men's Left Hand 60kg
1st - Fabio Manfrinato, Brazil
2nd - Sharapov Mirzohid, Uzbekistan
3rd - Valdomiro Souza, Brazil
4th - William Sanders, USA
5th - David Bauer, USA
Disabled Men's Left Hand 60+kg
1st - Kadirov Usep, Uzbekistan
2nd - Ahmedov Umid, Uzbekistan
3rd - Ezequiel Amarildo Costa, Brazil
4th - Adelar Silva, Brazil
5th - Carlos Davoli, Brazil
6th - Baraldi Massimiliano, Italy
Disabled Women's Left Hand 60kg
1st - Mariana Ribeiro, Brazil
Disabled Women's Left Hand 60+kg
1st - Irena Perminiene, Lithuania
2nd - Shafranova Elena, Uzbekistan
Disabled Men's Right Hand 60kg
1st - Fabio Manfrinato, Brazil
2nd - Valdomiro Souza, Brazil
3rd - David Bauer, USA
4th - William Sanders, USA
5th - Sharopov Mirzohid, Uzbekistan
Disabled Men's Right Hand 70kg
1st - Nurettin Yuksel, Turkey
2nd - Ezequiel Amarildo Costa, Brazil
3rd - Adelar Silva, Brazil
4th - Gabriel Lins, Brazil
5th - Baraldi Massimiliano, Italy
Disabled Men's Right Hand 90kg
1st - Ahmedov Umid, Uzbekistan
2nd - Carlos Davoli, Brazil
3rd - Vern Martel, Canada
4th - Kadirov Usep, Uzbekistan
Disabled Men's Right Hand 90+kg
1st - Eduardo Silva, Brazil
Disabled Women's Right Hand 60kg
1st - Mariana Ribeiro, Brazil
Disabled Women's Right Hand 60+kg
1st - Irena Perminiene, Lithuania
2nd - Shafranova Elena, Uzbekistan
2001 World Armsport Federation Championships
Gardone Riviera, Italy - October 16 - October 21, 2001
Men's Left Hand 50kg
1st - Togoev Vadim, Russia
2nd - Bezkorovayniy Dmytro, Ukraine
3rd - Fabio Manfrinato, Brazil
4th - Valdomiro Souza, Brazil
5th - Tarek Osman, Egypt
6th - Scherrer Andy, Switzerland
Men's Left Hand 60kg
1st - Gobozov Gocha, Russia
2nd - Leslie Whims, USA
3rd - Zuber Beet, Switzerland
4th - Junji Iizuka, Japan
5th - Gokhan Galisirisci, Turkey
6th - Bulari Edmundo, Italy
Men's Left Hand 70kg
1st - Engin Terzi, Turkey
2nd - Borysenko Bogdan, Ukraine
3rd - Eli De Brito, Brazil
4th - Babayev Rustam, Ukraine
5th - Craig Tullier, USA
6th - Nurettin Yuksel, Turkey
Men's Left Hand 80kg
1st - Semerenko Oleksiy, Ukraine
2nd - Fardzinov Gennadii, Russia
3rd - Karazhaev Shamil, Russia
4th - Mike O'Hara, USA
5th - Tenetro Dmitriy, Azerbaijan
6th - Gerard Pascal, Switzerland
Men's Left Hand 90kg
1st - Jan Germanus, Slovakia
2nd - Juncov Andrei, Russia
3rd - Ivakin Taras, Ukraine
4th - Tshahilov Taimuraz, Russia
5th - Neil Pickup, England
6th - Kazunori Gedou, Japan
Men's Left Hand 100kg
1st - Chotchaev Ruslan, Russia
2nd - Litovtsev Yevhen, Ukraine
3rd - Joselito Silva, Brazil
4th - Minaev Anton, Russia
5th - Modris Stalgevics, Latvia
6th - Akhmedov Makhmud, Azerbaijan
Men's Left Hand 110kg
1st - Kokoev Ruslan, Russia
2nd - Kodzasov Sergei, Russia
3rd - Kyreyev Valeriy, Ukraine
4th - Mykhaylyuk Vadym, Ukraine
5th - Gabrielyan Arsen, Armenia
6th - Tom Flansburg, USA
Men's Left Hand 110+kg
1st - Karaev Alan, Russia
2nd - Cleve Dean, USA
3rd - Rastislav Tomaga, Slovakia
4th - Zivny Frantisek, Czech Republic
5th - Khitsenko Mykola, Ukraine
6th - Csaba Szabo, Hungary
Women's Left Hand 50kg
1st - Onishchenko Yana, Ukraine
2nd - Nuran Pehlivan, Turkey
3rd - Megumi Imagawa, Japan
4th - Nazan Koyuncu, Turkey
5th - Kolnikova Daniela, Czech Republic
6th - Balova Dzerossa, Russia
Women's Left Hand 60kg
1st - Sandra Bumsaite, Lithuania
2nd - Shibainova Alesja, Russia
3rd - Ilyushyna Viktoriya, Ukraine
4th - Jakimova Svetlana, Russia
5th - Grossova Idena, Czech Republic
6th - Daniela Pigari, Brazil
Women's Left Hand 70kg
1st - Noskova Gabriela, Czech Republic
2nd - Dayse Godoi, Brazil
3rd - Songul Dagdeviren, Turkey
4th - Gfeller Christine, Switzerland
5th - Nahla Saed Osman, Egypt
6th - Slovakova Monika, Czech Republic
Women's Left Hand 80kg
1st - Egle Vaitkute, Lithuania
2nd - Gousalova Albina, Russia
3rd - Jaskevich Ekaterina, Russia
4th - Debbie Jo Killingsworth, USA
5th - Andreia Lopes, Brazil
6th - Samira Metwally, Egypt
Women's Left Hand 80+kg
1st - Arcaeva Oksana, Russia
2nd - Nurcihan Gonul, Turkey
3rd - Brevi Annarella, Italy
4th - Mary McConnaughey, USA
5th - Jociane Bassanelli, Brazil
6th - Sedlachova Veronika, Czech Republic
Men's Masters Right Hand 70kg
1st - R.J. Molinere, USA
2nd - Milt Christmas, USA
3rd - Davit Nersisyan, Armenia
4th - Hiroyuki Katuyuki, Japan
5th - Roberto Pedoglia, Italy
6th - Fiorenzo Piccioli, Italy
Men's Masters Right Hand 80kg
1st - Mike O'Hara, USA
2nd - Milan Svoboda, Czech Republic
3rd - Ermano Marangon, Italy
4th - Bob Giannelli, USA
5th - Luis Ferreira, Brazil
6th - Willy Weibel, Switzerland
Men's Masters Right Hand 90kg
1st - Glenn Brooks, USA
2nd - Pancerovas Alexandras, Lithuania
3rd - Massimo Gasparini, Italy
4th - Renato Castoldi, Italy
5th - Jaroslav Stusek, Czech Republic
6th - Bert Whitfield, USA
Men's Masters Right Hand 100kg
1st - Gary Ray, USA
2nd - Mauro Callegaro, Italy
3rd - Frank Bean, USA
4th - Adel El Assal, Egypt
5th - Antonio De Filippo, Italy
6th - Vidas Mikelionis, Lithuania
Men's Masters Right Hand 100+kg
1st - Cleve Dean, USA
2nd - Gyorgy Szasz, Hungary
3rd - Mykola Khitsenko, Ukraine
4th - Tom Flansburg, USA
5th - Francisco Assis, Brazil
6th - Petr Sedlacek, Czech Republic
Women's Masters Right Hand 60kg
1st - Valija Paznazauskiene, Lithuania
2nd - Maria Collis, Brazil
3rd - Patriciz De Angelis, Italy
4th - Tressa Brooner-Lakowsky, USA
5th - Vreni Weibel, Switzerland
Women's Masters Right Hand 70kg
1st - Elaine Blik, USA
2nd - Fausta Zanini, Italy
3rd - Zinaida Kubasova, Russia
Women's Masters Right Hand 70+kg
1st - Mary McConnaughey, USA
2nd - Debbie Jo Killingsworth, USA
3rd - Zdenka Grossava, Czech Republic
4th - Maria Moneira, Brazil
Men's Masters Left Hand 70kg
1st - R.J. Molinere, USA
2nd - Davit Nersisyan, Armenia
3rd - Leslie Whims, USA
4th - Hirouki Katuyuki, Japan
5th - Fiorenzo Piccioli, Italy
6th - Jose Candido Lima, Brazil
Men's Masters Left Hand 80kg
1st - Mike O'Hara, USA
2nd - Milan Svoboda, Czech Republic
3rd - Luis Ferreira, Brazil
4th - Alfy Farid, Egypt
Men's Masters Left Hand 90kg
1st - Glenn Brooks, USA
2nd - Walter Gurode, USA
3rd - Mairbek Zoloev, Russia
4th - Pancerovas Alexandras, Lithuania
5th - Joraslav Stusek, Czech Republic
6th - Mihaly Josza, Hungary
Men's Masters Left Hand 100kg
1st - Mauro Callegaro, Italy
2nd - Vidas Mikelionis, Lithuania
3rd - Adel El Assal, Egypt
4th - Vjacheslav Danilov, Rusia
5th - Frank Bean, USA
6th - Kusnyar Sandor, Hungary
Men's Masters Left Hand 100+kg
1st - Cleve Dean, USA
2nd - Steve Phipps, USA
3rd - Ivan Ivanco, Slovakia
4th - Mykola Khitsenko, Ukraine
5th - Francisco Assis, Brazil
6th - Petr Sedlacek, Czech Republic
Women's Masters Left Hand 60kg
1st - Valija Paznazauskiene, Lithuania
2nd - Maria Collis, Brazil
3rd - Tressa Brooner-Lakowsky, USA
Women's Masters Left Hand 70kg
1st - Zinaida Kubasova, Russia
Women's Masters Left Hand 70+kg
1st - Mary McConnaughey, USA
2nd - Debbie Jo Killingsworth, USA
3rd - Zdena Grossova, Czech Republic
4th - Maria Moneira, Brazil
Men's Right Hand 50kg
1st - Togoev Vadim, Russia
2nd - Bezkorovayniy Dmytro, Ukraine
3rd - Fabio Manfrinato, Brazil
4th - Valdomiro Souza, Brazil
5th - Tarek Osman, Egypt
6th - Felipe Santana Orribo, Spain
Men's Right Hand 55kg
1st - Gokhan Galisirisgi, Turkey
2nd - Mamoru Abe, Japan
3rd - Ivan Portela Giner, Spain
4th - Felipe Campos, Brazil
5th - Antonyuk Ruslan, Ukraine
6th - Leandro Souza, Brazil
Men's Right Hand 60kg
1st - Bolotaev Vladimir, Russia
2nd - Gobozov Gocha, Russia
3rd - Joaquin Garrido Laso, Spain
4th - Ray Hennerichs, USA
5th - Lorenzo Villar Martinez, Spain
6th - Leslie Whims, USA
Men's Right Hand 65kg
1st - Ozgur Kizgin, Turkey
2nd - Craig Tullier, USA
3rd - Albesov Konstantin, Russia
4th - Suardi Davide, Italy
5th - Takeshi Hattori, Japan
6th - Tomaev Boris, Russia
Men's Right Hand 70kg
1st - Engin Terzi, Turkey
2nd - Mairansaev Anatolii, Russia
3rd - Babayev Rustam, Ukraine
4th - Borysenko Bogdan, Ukraine
5th - Olin Lucas, USA
6th - Rogul Moirbek, Russia
Men's Right Hand 75kg
1st - Tshahilov Taimuras, Russia
2nd - Haydar Gildil, Turkey
3rd - Schivalocchi Nicola, Italy
4th - Karazhaev Shamil, Russia
5th - Humard Pascal, Switzerland
6th - Bertoli Davide, Italy
Men's Right Hand 80kg
1st - Fardzinov Gennadii, Russia
2nd - Semerenko Oleksiy, Ukraine
3rd - Niyazi Kurt, Turkey
4th - Guatta Cristian, Italy
5th - Radoslav Dobrovic, Slovakia
6th - Tomas Kiss, Slovakia
Men's Right Hand 85kg
1st - Neil Pickup, England
2nd - Mike O'Hara, USA
3rd - Artemenkov Dmitrii, Russia
4th - Schneider Kimon, Switzerland
5th - Moiseyev Ihor, Ukraine
6th - Enrique Martinez Mansilla, Spain
Men's Right Hand 90kg
1st - Jan Germanus, Slovakia
2nd - Ivakin Taras, Ukraine
3rd - Tung Olcay, Turkey
4th - Kazunori Gedou, Japan
5th - James Battles, USA
6th - Aleksandreas Pancezovas, Lithuania
Men's Right Hand 100kg
1st - Chotchaev Rusul, Russia
2nd - Peter Gazdarica, Slovakia
3rd - Minaev Anton, Russia
4th - Mykhaylyuk Vadym, Ukraine
5th - Gary Ray, USA
6th - Steve Dedge, USA
Men's Right Hand 110kg
1st - Kodzasov Sergei, Russia
2nd - Emanuele Bruni, Italy
3rd - Sharkov Andriy, Ukraine
4th - Clovis Bagarolli, Brazil
5th - Gabrielyan Arsen, Armenia
6th - Reginaldo Bento, Brazil
Men's Right Hand 110+kg
1st - Karaev Alan, Russia
2nd - Frantisek Zivny, Czech Republic
3rd - Cleve Dean, USA
4th - Csaba Szabo, Hungary
5th - Rastislav Tomaga, Slovakia
6th - Janos Farkas, Hungary
Women's Right Hand 45kg
1st - Maria Menendes, Brazil
2nd - Morecva Irina, Russia
3rd - Deniz Coskun, Turkey
4th - Onishchenko Yana, Ukraine
5th - Nazan Koyuncu, Turkey
6th - Chikage Shimanuki, Japan
Women’s Right Hand 50kg
1st – Nuran Pehlivan, Turkey
2nd – Boloeva Dzerassa, Russia
3rd – Megumi Imagawa, Japan
4th – Skoryk Olena, Ukraine
5th – Jicelia Correia, Brazil
6th – Akiko Minamizono, Japan
Women's Right Hand 55kg
1st - Sandra Bumsaite, Lithuania
2nd - Ilyushyna Viktoriya, Ukraine
3rd - Kodzasova Enga, Russia
4th - Birucova Lubov, Rusia
5th - Daniela Pigari, Brazil
6th - Troxles Stephanie, Switzerland
Women's Right Hand 60kg
1st - Jakmova Svetlana, Russia
2nd - Zdena Grossova, Czech Republic
3rd - Vilija Paznazauskiene, Lithuania
4th - Shibanova Alesja, Russia
5th - Fauchese Sarah, Switzerland
6th - Niklaus Stephanie, Switzerland
Women's Right Hand 65kg
1st - Gtadkaj Irina, Russia
2nd - Elaine Pickup, England
3rd - Maraline Pardim, Brazil
4th - Menegaji Allessandra, Italy
5th - Flaurnes Monika, Switzerland
6th - Zdenkova Veronika, Czech Republic
Women's Right Hand 70kg
1st - Gfeller Christine, Switzerland
2nd - Noskova Gabriela, Czech Republic
3rd - Dayse Godoi, Brazil
4th - Clelia Gulant, Brazil
5th - Kerolikashivili Irina, Russia
6th - Zanini Fausta, Italy
Women's Right Hand 80kg
1st - Gousalova Albina, Russia
2nd - Jaskevich, Ekaterina, Russia
3rd - Andreia Lopes, Brazil
4th - Foianese Luciana, Italy
5th - Egle Vaitkute, Lithuania
6th - Debbie Jo Killingsworth, USA
Women's Right Hand 80+kg
1st - Nurcihan Gonul, Turkey
2nd - Mary McConnaughey, USA
3rd - Arkaeva Oksana, Russia
4th - Jocilene Bassanelli, Brazil
5th - Brevi Annarella, Italy
6th - Sedlackova Veronika, Czech Republic
Men's Right Hand Supermatch
1st - Karaev Alan, Russia
2nd - Kodzasov Sergei, Russia
3rd - Ivakin Taras, Ukraine
Disabled Men's Left Hand 60kg
1st - Fabio Manfrinato, Brazil
2nd - Antonio Santos, Brazil
3rd - Valdomiro Souza, Brazil
4th - Alfy Betr, Egypt
Disabled Men's Left Hand 70kg
1st - Grigori Strelnikov, Russia
2nd - Ezequiel, Costa, Brazil
3rd - Adelar Silva, Brazil
Disabled Men's Left Hand 80kg
1st - Carlos Davoli, Brazil
Disabled Men's Left Hand 80+kg
1st - Jozsa Mihaly, Hungary
2nd - Jonas Grusas, Lithuania
3rd - Romulo Arnoni, Brazil
4th - Gamal Abou El Foton, Egypt
5th - Kamil Slota, Slovakia
6th - Alexandre Postali, Brazil
Disabled Women's Left Hand 60kg
1st - Mariana Ribeiro, Brazil
Disabled Women's Left Hand 60+kg
1st - Irena Perminiene, Lithuania
2nd - Maria Moneira, Brazil
Disabled Men's Right Hand 60kg
1st - Gokhan Galisirisci, Turkey
2nd - Fabio Manfrinato, Brazil
3rd - Antonio Santos, Brazil
4th - Valdomiro Souza, Brazil
5th - Alfy Betr, Egypt
Disabled Men's Right Hand 70kg
1st - Nurettin Yuksel, Turkey
2nd - Grigori Strelnikov, Russia
3rd - Adelar Silva, Brazil
4th - Ezeuiel Costa, Brazil
5th - Baraldi Massimiliano, Italy
Disabled Men's Right Hand 80kg
1st - Carlos Davoli, Brazil
Men's Right Hand 80+kg
1st - Jozsa Mihaly, Hungary
2nd - Kurt Itin, Switzerland
3rd - Romulo Arnoni, Brazil
4th - Alexandre Postali, Brazil
5th - Gamal Abou El Foton, Egypt
Disabled Women's Right Hand 60kg
1st - Mariana Ribeiro, Brazil
Disabled Women's Right Hand 60+kg
1st - Irena Perminiene, Lithuania
2nd - Maria Moneira, Brazil
Men's Blind Left Hand
1st - Francisco Assis, Brazil
2nd - Francesco Alborgheti, Italy
Men's Blind Right Hand
1st - Francisco Assis, Brazil
2nd - Francesco Alborgheti, Italy
Total Entries: 632
2002 World Armsport Federation Championships
Alexandria, Egypt - September 29 - October 6, 2002
Men's Left Hand 50kg
1st - Bezkorovayniy Dmytro, Ukraine
2nd - Gareh Mohmoud Ghareb, Egypt
3rd - Kassymzhanov Nurlan, Kazakhstan
4th - Fabio Manfrinato, Brazil
5th - Sharapov Mirzohia, Uzbekistan
Men's Left Hand 60kg
1st - Ivan Portello, Spain
2nd - Gobozov Gocha, Russia
3rd - Toshiyuki Otsuki, Japan
4th - Flori Dutra, Brazil
5th - Yessis Searmi, Belarus
6th - Abramov Radion, Belarus
Men's Left Hand 70kg
1st - Babayev Rustam, Ukraine
2nd - Tamaev Boris, Russia
3rd - Peter Misovic, Slovakia
4th - Carlos Rodrigues, Brazil
5th - Zoloev Hadzhimurat, Russia
6th - Andrya Joseph Georgy, Egypt
Men's Left Hand 80kg
1st - Matskevich Alem, Belarus
2nd - Filippov Roman, Russia
3rd - Karazhaev Shamil, Russia
4th - Islam Makram Ahmed, Egypt
5th - Demydov Oleksandr, Ukraine
6th - Hamilton Amparado, Jr., Brazil
Men's Left Hand 90kg
1st - Rachmazov Slavic, Russia
2nd - Ivakin Taras, Ukraine
3rd - Fardzinov Gennadii, Russia
4th - Ivanov Sergiy, Ukraine
5th - Radoslav Dorrovic, Slovakia
6th - Ferenc Turcsanyi, Hungary
Men's Left Hand 100kg
1st - Jan Germanus, Slovakia
2nd - Kokoev Ruslan, Russia
3rd - Akhmedov Makhmud, Russia
4th - Luciano Barozzi, Brazil
5th - Ibraheem Helmy Abd El Hameid, Egypt
6th - Vallenari Daniele, Italy
Men's Left Hand 110kg
1st - Semerenko Oleksiy, Ukraine
2nd - Minaev Anton, Russia
3rd - Peter Gatzdarica, Slovakia
4th - Reginaldo Bento, Brazil
5th - Amir Saad Saad, Egypt
6th - Attila Csasai, Hungary
Men's Left Hand 110+kg
1st - Kodzasov Sergei, Russia
2nd - Orlando Minotti, Brazil
3rd - Bobby Hopkins, USA
4th - Rastislan Tomaga, Slovakia
5th - Rada Aly Gothae Egada, Egypt
6th - Ariovalvo Forti, Brazil
Women's Left Hand 50kg
1st - Baloeva Dzerassa, Russia
2nd - Skoryk Olena, Ukraine
3rd - Maria Christina Bognar Menendes, Brazil
4th - Fauzea Ebraham Housen, Egypt
5th - Akiko Minamizono, Japan
6th - Megumi Imagawa, Japan
Women's Left Hand 60kg
1st - Ilyushyna Viktoriya, Ukraine
2nd - Kozakenych Iryna, Ukraine
3rd - Kodzasova Inga, Russia
4th - Aber Abd El Wahab Mohamed, Egypt
5th - Daniela Martini Pigari, Brazil
6th - Mika Kawamura, Japan
Women's Left Hand 70kg
1st - Shestakova Liodmila, Belarus
2nd - Ivancova Jana, Russia
3rd - Daysi Goday, Brazil
4th - Clelia dos Santos Goularty, Brazil
5th - Kerdikashivili Irina, Russia
6th - Janini Fausta, Italy
Women's Left Hand 80kg
1st - Smirnova Margarita, Belarus
2nd - Andrea Aparecida Lopes, Brazil
Women's Left Hand 80+kg
1st - Silene Aparecida de Silva Dafas, Brazil
2nd - Jocilene Bassanelli, Brazil
3rd - Heather McSherry, USA
4th - Gehan Mostafa Kamal, Egypt
Men's Masters Right Hand 70kg
1st - Leslie Whims, USA
2nd - Dan Stroud, USA
3rd - Ahmed Elazab Farg, Egypt
4th - Maslov Nicolaj, Russia
5th - Hiroyaki Ishikawa, Japan
6th - Khalel Ramodam Saad, Egypt
Men's Masters Right Hand 80kg
1st - Mike West, USA
2nd - Ebraheem Ahmed Abd El Khalek, Egypt
3rd - Fumenco Jurii, Russia
4th - Mitsuhiro Hori, Japan
5th - Babuk Valery, Belarus
6th - Pischiutta Edy, Italy
Men's Masters Right Hand 90kg
1st - James Battles, USA
2nd - Ramada Elsayed Dergham, Egypt
3rd - DeFilippo Antonio, Italy
4th - Mihaly Jozsa, Hungary
5th - Nagayoshi Uchida, Japan
6th - Toyonori Yamauchi, Japan
Men's Masters Right Hand 100kg
1st - Steve Stanaway, USA
2nd - Jaroslav Stusek, Czech Republic
3rd - Shishkov Igor, Uzbekistan
4th - Danilov Vjacheslov, Russia
5th - Shaheem Mansaur Elsayed, Egypt
6th - Rezk Elsayed Ahmed, Egypt
Men's Masters Right Hand 110kg
1st - Frank Bean, USA
2nd - Mahmoud Mahmoud Barakat, Egypt
3rd - Gamal Aber El Fotoh Ismail, Egypt
Men's Masters Right Hand 110+kg
1st - Bobby Hopkins, USA
2nd - Gyorgy Szasz, Hungary
3rd - Golouchenko Valeriy, Ukraine
4th - Francisco Silva, Brazil
5th - Aniovalvo Fonti, Brazil
6th - Sayed Ali Ali, Egypt
Women's Masters Right Hand 60kg
1st - Maria Aparecida Collis Jorge, Brazil
2nd - DeAngeli Patrizia, Italy
3rd - Madeha Mohmed Metwally, Egypt
Women's Masters Right Hand 70kg
1st - Zanini Fausta, Italy
2nd - Maria Rita de Paula Moreira, Brazil
3rd - Sohar Sabhy Hassen, Egypt
Women's Masters Right Hand 70+kg
1st - Gehan Mostafa Kamal, Egypt
2nd - Smirnova Margarita, Belarus
3rd - Smirnva Elena, Uzbekistan
4th - Shadea Mohamed Mostafa, Egypt
Men's Ultra Masters Right Hand 70kg
1st - Housen Ahmed Yousef, Egypt
2nd - Mohamed El Sayed Esael, Egypt
Men's Ultra Masters Right Hand 80kg
1st - Naser Abd El Ghaney Osman, Egypt
2nd - Alfy Fared Potros, Egypt
Men's Ultra Masters Right Hand 90kg
1st - Hughes Jorge, Brazil
2nd - Medhat Mohamed Ezet, Egypt
3rd - Toyonori Yamauchi, Japan
4th - Mohamed Al Sayed Esmail, Egypt
5th - Nagayoshi Uchida, Japan
Men's Ultra Masters Right Hand 100kg
1st - Steve Stanaway, USA
2nd - El Sayed Abd El Razek, Egypt
3rd - Mohamed Abd El Azez, Egypt
Men's Ultra Masters Right Hand 100+kg
1st - Mohamed Modboly El Hamray, Egypt
Women's Ultra Masters Right Hand 60kg
1st - Maria Aparecida Collis Jorge, Brazil
2nd - Fathea Mohamed Hasam, Egypt
Women's Ultra Masters Right Hand 70kg
1st - Sohair Abd El Azez, Egypt
Women's Ultra Masters Right Hand 70+kg
1st - Soaed Mohamed Hammed, Egypt
2nd - Hoda Abd El Hamed, Egypt
Men's Right Hand 50kg
1st - Bezkorovayniy Dmytro, Ukraine
2nd - Fabio Manfrinato, Brazil
3rd - Kassymzhanov Nurlan, Kazakhstan
4th - Shrief Ahmed Abd El Ghany, Egypt
5th - Ashref Diab Meliody Mohmoud, Egypt
Men's Right Hand 55kg
1st - Togaev Vadim, Russia
2nd - Felipe Campos, Brazil
3rd - Rajesh M.S., India
4th - Tarek Osman Abd El Ghany, Egypt
5th - Hideki Tsujimoto, Japan
6th - Margotti Alessandro, Italy
Men's Right Hand 60kg
1st - Govozov Gocha, Russia
2nd - Ivan Portello, Spain
3rd - Flori Dutra, Brazil
4th - Babrovich Valeantin, Belarus
5th - Bratchenia Viktor, Belarus
6th - Leslie Whims, USA
Men's Right Hand 65kg
1st - Carlos Rodrigues, Brazil
2nd - Andrya Joseph Georgy, Egypt
3rd - Tomaev Boris, Russia
4th - Joaquin Garrido, Spain
5th - Ligus Sergiy, Ukraine
6th - Jissei Hara, Japan
Men's Right Hand 70kg
1st - Babayev Rustam, Ukraine
2nd - Zoloev Hadzimurat, Russia
3rd - Pilipenko Ivan, Russia
4th - Mohamed Helmy Abd El Hameid, Egypt
5th - Cesari Massimo, Italy
6th - Andre Silva, Brazil
Men's Right Hand 75kg
1st - Karazhaev Shamil, Russia
2nd - Atsushi Kondo, Japan
3rd - Casagrande Luca, Italy
4th - Szilveszter Gyulai, Hungary
5th - Rich Martinez, USA
6th - Zohar Mohmond El Sotary, Palestine
Men's Right Hand 80kg
1st - Matskevich Alex, Belarus
2nd - Watara Nishikawa, Japan
3rd - Filippov Roman, Russia
4th - Mike West, USA
5th - Gazzetto Nicola, Italy
6th - Mohamed Alef Abd El Hameid, Egypt
Men's Right Hand 85kg
1st - Fardzinov Gennadii, Russia
2nd - Moiseyev Ihor, Ukraine
3rd - Radoslav Dabrovic, Slovakia
4th - Marcos Silva, Brazil
5th - Chikuma Nakazawa, Japan
6th - Guatta Cristian, Italy
Men's Right Hand 90kg
1st - Ivakin Taras, Ukraine
2nd - Kachmayev Slavic, Russia
3rd - Ivanov Sergiy, Ukraine
4th - Ferenc Turosanyi, Hungary
5th - Janos Lakatos, Hungary
6th - Ramadon El Sayed Ramadon, Egypt
Men's Right Hand 100kg
1st - Jan Germanus, Slovakia
2nd - Semerenko Oleksiy, Ukraine
3rd - Ibraheem Helmy Abd El Hameid, Egypt
4th - Kokoev Ruslan, Russia
5th - Akhedov Makhmaid, Russia
6th - Seabastain Mathieu, India
Men's Right Hand 110kg
1st - Peter Galdarica, Slovakia
2nd - Sharkov Andriy, Ukraine
3rd - Minaev Anton, Russia
4th - Reginaldo Bento, Brazil
5th - Attila Csabai, Hungary
6th - Janos Farkas, Hungary
Men's Right Hand 110+kg
1st - Kodzasov Sergei, Russia
2nd - Rastislav Tomaga, Slovakia
3rd - Orlando Minotti, Brazil
4th - Carey Nick, USA
5th - Bobby Hopkins, USA
6th - Amr Ahmed Megahad, Egypt
Women's Right Hand 45kg
1st - Jaiquiria Martins Garcia, Brazil
2nd - Rehab Ali Mohamed, Egypt
3rd - Wafa Eid Mousa, Egypt
Women’s Right Hand 50kg
1st – Boloeva Dzerassa, Russia
2nd - Kasstrizhenkova Irina, Russia
3rd – Maria Cristina Bognar Menendes, Brazil
4th – Akiko Minamizono, Japan
5th – Megumi Imagawa, Japan
6th - Stryzhak Aksana, Belarus
Women's Right Hand 55kg
1st - Kodzasova Enga, Russia
2nd - Daniela Martini Pigari, Brazil
3rd - Pedoglia Monica, Italy
4th - Sozan Gamal Abu El Azaim, Egypt
5th - Marwa Ebraheim Ahmed, Egypt
Women's Right Hand 60kg
1st - Kozakevych Iryna, Ukraine
2nd - Maria Aparecida Collis Jorge, Brazil
3rd - Ilyushyna Viktoriya, Ukraine
4th - Aber Abd El Wahab Mohamed, Egypt
5th - DeAngeli Patrizia, Italy
6th - Mike Kawamura, Japan
Women's Right Hand 65kg
1st - Ivancova Jana, Russia
2nd - Maraline Pardin, Brazil
3rd - Celadkaj Irina, Russia
4th - Heba Osman Abd El Ghany, Egypt
Women's Right Hand 70kg
1st - Clelia dos Santos Goulart, Brazil
2nd - Shestakova Liodmila, Belarus
3rd - Kerdikashivili Irina, Russia
4th - Daysi Godoy, Brazil
5th - Laila Hamed Abd El Fattah, Egypt
6th - Kostyrova Mariya, Ukraine
Women's Right Hand 80kg
1st - Smirnova Margarita, Belarus
2nd - Andrea Aparecida Lopes, Brazil
3rd - Fatma Housen Kamel, Egypt
4th - Nadea Hamdey Mohamed, Egypt
Women's Right Hand 80+kg
1st - Jocilene Bassanelli, Brazil
2nd - Glehan Mostafa Kamal, Egypt
3rd - Brevi Annarella, Italy
4th - Silene Aparecida da Silva Datos, Brazil
5th - Gehan Abd Alla Zaghloul, Egypt
6th - Heather McSherry, USA
Disabled Men's Left Hand 60kg
1st - Sedih Roman, Russia
2nd - Bratchenia Viktar, Belarus
3rd - Fabio Manfrinato, Brazil
4th - Sharapov Mirzohid, Uzbekistan
5th - Ahmed Ali Saleeh, Egypt
Disabled Men's Left Hand 60+kg
1st - Ahmedov Umidjon, Uzbekistan
2nd - Adelar Silva, Brazil
3rd - Elcio Galvao Moura, Brazil
4th - Carlos Divoli, Brazil
5th - Mohamed Ahmed Kandeed, Egypt
6th - Mihaly Zozsa, Hungary
Disabled Women's Left Hand 60kg
1st - Safaa Ali Mohamed, Egypt
Disabled Women's Left Hand 60+kg
1st - Rawhea Attea Abd Rab, Egypt
2nd - Maria Rita de Paula Moreira, Brazil
Disabled Men's Right Hand 60kg
1st - Sedih Roman, Russia
2nd - Bratchenia Viktar, Belarus
3rd - Fabio Manfrinato, Brazil
4th - Sharapov Mirzohid, Uzbekistan
5th - Ghareet Mahmound Chareet, Egypt
6th - Peetar Alfi Potros, Egypt
Disabled Men's Right Hand 70kg
1st - Ahmed Ali Saleh, Egypt
2nd - Adelar Da Silva, Brazil
3rd - Nasr Alsayd Yousef, Egypt
Disabled Men's Right Hand 80kg
1st - Sameh Fahmz Mahmound, Egypt
2nd - Carlos Eduardo Davoli, Brazil
3rd - Mustafa Galal Mustafa, Egypt
Disabled Men's Right Hand 80+kg
1st - Mohamed Ahmed Kandeel, Egypt
2nd - Mihaly Jozsa, Hungary
3rd - Janos O. Z. Szabo, Hungary
4th - Mohamed Mahmouel Mohael, Egypt
5th - Alexandre Postali, Brazil
6th - Elcio Galvao Mouna, Brazil
Disabled Women's Right Hand 50kg
1st - Faweya Egrahem Hansen, Egypt
2nd - Hoda Mohamed Abu El Maty, Egypt
Disabled Women's Right Hand 60kg
1st - Safa Ali Mohamed, Egypt
Disabled Women's Right Hand 70kg
1st - Mona Foaid Zaki, Egypt
2nd - Maria Rita de Paula Moreira, Brazil
Disabled Women's Right Hand 70+kg
1st - Rawhed Atia Adbrabo, Egypt
2nd - Soha Adballa Zaqhloul, Egypt
Men's Blind Right Hand 60kg
1st - Nader Mahmound Eman, Egypt
2nd - Hamdy Ahmed Ali Mostafa, Egypt
Men's Blind Right Hand 60+kg
1st - Francisco Silva, Brazil
2nd - Francesco Alborgheti, Italy
3rd - Ahmed Farraq Haredy, Egypt
4th - Usama Ahmed Ali, Egypt
Men's Blind Left Hand 60+kg
1st - Francisco Silva, Brazil
2nd - Francesco Alborgheti, Italy
Women's Blind Right Hand 60kg
1st - Samah Mohamed Eman, Egypt
2nd - Fatma Mohamed Eman, Egypt
Women's Blind Right Hand 60+kg
1st - Mona Abdel Reheem Ali, Egypt
2nd - Hane Abdel Reheem Ali, Egypt
2003 World Armsport Federation Championships
Suzdal, Russia - November 13 - 18, 2003
Men's Left Hand 52kg
1st - Fabio Manfrinato, Brazil
2nd - Biragov Alan, Russia
3rd - Smirnov Aleksandr, Russia
4th - Aldabergenov Makhmud, Kazakhstan
5th - Kassymghanov Nurlan, Kazakhstan
Men's Left Hand 57kg
1st - Chociev Ibragim, Russia
2nd - Aliev Akhmed, Kazakhstan
3rd - Jussupov Mamed, Kazakhstan
4th - Mutallibov Vadim, Azerbaijan
5th - Ezz El Din Mohamed, Egypt
6th - Luciano Tordao, Brazil
Men's Left Hand 63kg
1st - Albegov Konstantin, Russia
2nd - Bolotaev Vladimir, Russia
3rd - Chertkoev Guram, Georgia
4th - Chivanin Evgeniy, Kazakhstan
5th - Adadov Avazbek, Uzbekistan
6th - Marvin Berry, USA
Men's Left Hand 70kg
1st - Cherski Maxim, Russia
2nd - Marenkov Stanislav, Kazakhstan
3rd - Joseph Andrea, Egypt
4th - Jakupov Ruslan, Kazakhstan
5th - Carlos Rodrigues, brazil
6th - Dan Stroud, USA
Men's Left Hand 78kg
1st - Karajzaev Shamil, Russia
2nd - Malakhov Andrey, Kazakhstan
3rd - Filipov Roman, Russia
4th - Nurlanov Zamir, Kazakhstan
5th - Hidetaka Watanabe, Japan
6th - Kovtroubis Dimitris, Greece
Men's Left Hand 86kg
1st - Muriev Vacheslav, Russia
2nd - Massumiyan Arsen, Kazakhstan
3rd - Tenetko Dmitri, Russia
4th - Aliyev Issa, Kazakhstan
5th - Kiss Tomas, Slovakia
6th - Rodrigo Ifanger, Brazil
Men's Left Hand 95kg
1st - Dzukaev Tamerian, Russia
2nd - Usmanov Farid, Uzbekistan
3rd - Noskov Sergey, Russia
4th - Soldatov Igor, Kazakhstan
5th - Helmy Ibrahim, Egypt
6th - Logvinets Sergey, Kazakhstan
Men's Left Hand 105kg
1st - Chegodaev Oleg, Kazakhstan
2nd - Minaev Anton, Russia
3rd - Halikov Nasir, Belarus
4th - Kochmazov Slavik, Russia
5th - Madjarov Arsen, Uzbekistan
6th - Rodger Felkel, USA
Men's Left Hand 105+kg
1st - Kodzasov Sergey, Russia
2nd - Kokoev Ruslan, Russia
3rd - Sihmetov Shohrat, Azerbaijan
4th - Bob Sutton, USA
5th - Haliqov Nasir, Azerbaijan
6th - Gatych Konstantin, Kazakhstan
Women's Left Hand 49kg
1st - Boloeva Dzerassa, Russia
2nd - Timukina Olga, Kazakhstan
3rd - Maria Bognar, Brazil
4th - Tavasieva Zarina, Russia
Women's Left Hand 54kg
1st - Gabueva Luiza, Russia
2nd - Vasileva Victoria, Russia
3rd - Chis Souza, Brazil
4th - Correra Ticelia, Brazil
Women's Left Hand 60kg
1st - Larina Ekaterina, Russia
2nd - Iakimova Sveta, Russia
3rd - Maria Jorge, Brazil
4th - Osman Nahla, Egypt
5th - Juliely Antanelo, Brazil
Women's Left Hand 67kg
1st - Gabriela Vasconcelos, Brazil
2nd - Ivankova Yana, Russia
3rd - Israilova Karligash, Kazakhstan
4th - Maraline Pardim, Brazil
5th - Sanakoeva Inga, Russia
6th - Arlene Pfeiffer, USA
Women's Left Hand 75kg
1st - Jaskevich Ekaterina, Russia
2nd - Clelia Gulant, Brazil
3rd - Zinevich Ludmila, Russia
Women's Left Hand 83kg
1st - Andrea Lopes, Brazil
2nd - Nicole Cisco, USA
3rd - Tsopoeva Rita, Russia
Women's Left Hand 83+kg
1st - Bozieva Karina, Russia
2nd - Arkaeva Oksana, Russia
3rd - Jocilene Bassaneli, Brazil
4th - Heather McSherry, USA
5th - Kamal Gehan, Egypt
Men's Masters Right Hand 70kg
1st - Leslie Whims, USA
2nd - Dan Stroud, USA
3rd - Maslov Nikolay, Russia
4th - Jose Candido, Brazil
Men's Masters Right Hand 78kg
1st - Junior Andrews, USA
2nd - Maksimov Yriy, Russia
3rd - Nersisan Davit, Armenia
4th - Polyakov Anatoliy, Russia
5th - Adam Gerbert, USA
Men's Masters Right Hand 86kg
1st - Mike West, USA
2nd - Fomenko Yriy, Russia
Men's Masters Right Hand 95kg
1st - Shershnev Vitaliy, Russia
2nd - Logvinets Sergey, Kazakhstan
3rd - James Battles, USA
4th - Joe Fitzsimmons, USA
5th - Danilov Viacheslav, Russia
Men's Masters Right Hand 95+kg
1st - Bobby Hopkins, USA
2nd - Bob Sutton, USA
3rd - Francisco Assis, Brazil
4th - Gurbanov Minabaddin, Azerbaijan
5th - Gorbatenko Sergei, Russia
6th - Filikidis Pantelis, Greece
Women's Masters Right Hand 60kg
1st - Chis Sousa, Brazil
2nd - Maria Jorge, Brazil
Women's Masters Right Hand 60+kg
1st - Kamal Gehan, Egypt
2nd - Elaine Blik, USA
3rd - Arlene Pfeiffer, USA
4th - Maria Moreira, Brazil
Men's Right Hand 52kg
1st - Fabio Manfrinato, Brazil
2nd - Biragov Alan, Russia
3rd - Smirnov Aleksandr, Russia
4th - Aldabergenov Makhmud, Kazakhstan
5th - Kassymghanov Nurlan, Kazakhstan
Men's Right Hand 57kg
1st - Aliev Akhmed, Kazakhstan
2nd - Jussupov Mamed, Kazakhstan
3rd - Felipe Campos, Brazil
4th - Chociev Ibragim, Russia
5th - Luciano Tordao, Brazil
6th - Masahiro Otani, Japan
Men's Right Hand 63kg
1st - Bolotaev Vladimir, Russia
2nd - Ivan Portello, Spain
3rd - Albegov Konstantin, Russia
4th - Marcos Santos, Brazil
5th - Hiranao Onishi, Japan
6th - Chivanin Evgeniy, Kazakhstan
Men's Right Hand 70kg
1st - Zoloev Hadzimurat, Russia
2nd - Jakupov Ruslan, Kazakhstan
3rd - Joseph Andrea Egypt
4th - Carlos Rodrigues, Brazil
5th - Marenkov Stanislav, Kazakhstan
6th - Shigero Hasimoto, Japan
Men's Right Hand 78kg
1st - Karajzaev Shamil, Russia
2nd - Malakhov Andrey, Kazakhstan
3rd - Fatianov Evgeni, Russia
4th - Nurlanov Zamir, Kazakhstan
5th - Balkonov Oleg, Belarus
6th - Hidetaka Watanabe, Japan
Men's Right Hand 86kg
1st - Fardzinov Gena, Russia
2nd - Massumiyan Arsen, Kazakhstan
3rd - Muriev Vacheslav, Russia
4th - Kiss Tomas, Slovakia
5th - Aliyev Issa, Kazakhstan
6th - Mike West, USA
Men's Right Hand 95kg
1st - Zoloev Arsen, Russia
2nd - Usmanov Farid, Uzbekistan
3rd - Soldatov Igor, Kazakhstan
4th - Helmy Ibrahim, Egypt
5th - James Battles, USA
6th - Abdulaev Said, Azerbaijan
Men's Right Hand 105kg
1st - Kochmazov Slavik, Russia
2nd - Minaev Anton, Russia
3rd - Halikov Nasir, Belarus
4th - Chegodaev Oleg, Kazakhstan
5th - Mahmudov Ilham, Azerbaijan
6th - Rodger Felkel, USA
Men's Right Hand 105+kg
1st - Karaev Alan, Russia
2nd - Kodzasov Sergey, Russia
3rd - Haliqov Nasir, Azerbaijan
4th - Sihmetov Shohrat, Azerbaijan
5th - Bobby Hopkins, Jr.
6th - Abramov Roman, Belarus
Women's Right Hand 49kg
1st - Boloeva Dzerassa, Russia
2nd - Maria Bognar, Brazil
3rd - Timukina Olga, Kazakhstan
4th - Tavasieva Zarina, Russia
Women’s Right Hand 54kg
1st – Gabueva Luiza, Russia
2nd - Vasileva Victoria, Russia
3rd - Chis Sousa, Brazil
4th - Ticelia Correra, Brazil
Women's Right Hand 60kg
1st - Iakimova Sveta, Russia
2nd - Larina Ekaterina, Russia
3rd - Osman Nahla, Egypt
4th - Maria Jorge, Brazil
5th - Juliely Antanelo, Brazil
Women's Right Hand 67kg
1st - Gabriela Vasconcelos, Brazil
2nd - Ivankova Yana, Russia
3rd - Maraline Pardim, Brazil
4th - Sanakoeva Inga, Russia
5th - Hamed Lila, Egypt
6th - Israilova Karligash, Kazakhstan
Women's Right Hand 75kg
1st - Jaskevich Ekaterina, Russia
2nd - Kerdikashvili Irina, Russia
3rd - Clelia Gulant, Brazil
4th - Elaine Blik, USA
Women's Right Hand 83kg
1st - Nicole Cisco, USA
2nd - Tsopoeva Rita, Russia
3rd - Andrea Lopes, Brazil
Women's Right Hand 83+kg
1st - Jocilene Bassaneli, Brazil
2nd - Bozieva Karina, Russia
3rd - Arkaeva Oksana, Russia
4th - Kamal Gehan, Egypt
5th - Renee Been, USA
6th - Heather McSherry, USA
Men's Disabled Right Hand 60kg
1st - Fabio Manfrinato, Brazil
2nd - Carlos Gonsales, Brazil
3rd - Roman Sedyh, Russia
Men's Disabled Right Hand 70kg
1st - Adelar Silva, Brazil
Men's Disabled Right Hand 80kg
1st - Akhmedov Umidjon, Uzbekistan
2nd - Carlos Danali, Brazil
Men's Disabled Right Hand 80+kg
1st - Al Fotub aho Jamal, Egypt
2nd - Alcio Galvas, Brazil
3rd - Francisco, Assis, Brazil
Men's Disabled Left Hand 60kg
1st - Fabio Manfrinato, Brazil
2nd - Carlos Gonsales, Brazil
3rd - Roman Sedyh, Russia
Men's Disabled Left Hand 70kg
1st - Habramyan Suren, Armenia
2nd - Adelar Silva, Brazil
Men's Disabled Left Hand 80kg
1st - Kadyrov Yusup, Uzbekistan
2nd - Carlos Danali, Brazil
Men's Disabled Left Hand 80+kg
1st - Alcio Galvas, Brazil
2nd - Al Fotub aho Jamal, Egypt
3rd - Francisco Assis, Brazil
Women's Disabled Right Hand 60+kg
1st - Soha Mohamed, Egypt
2nd - Maria Moreira, Brazil
Women's Disabled Left Hand 60+kg
1st - Soha Mohamed, Egypt
2nd - Maria Moreira, Brazil
Men's Visually Challenged Right Hand 60+kg
1st - Francisco Assis, Brazil
Junior Boys Left Hand 48kg
1st - Polikarpov Konstantin, Russia
2nd - Aliev Mustafa, Kazakhstan
3rd - Kochiev Soslan, Russia
Junior Boys Left Hand 52kg
1st - Akhpolov Azamat, Russia
2nd - Bayanbaev Rinat, Kazakhstan
Junior Boys Left Hand 57kg
1st - Tordao Luciano, Brazil
2nd - Codoev Alan, Russia
Junior Boys Left Hand 63kg
1st - Baranov Valeriy, Kazakhstan
2nd - Ashmanov Zangar, Kazakhstan
3rd - Cristian Ivanez, Span
4th - Mustafaev Talekh, Russia
5th - Dontsov Dima, Russia
Junior Boys Left Hand 70kg
1st - Merkulov Anton, Kazakhstan
2nd - Archegov Alekhandr, Russia
3rd - Golod Evgeni, Russia
4th - Harutyunyun Artak, Armenia
Junior Boys Left Hand 78kg
1st - Zeynalov Tengiz, Azerbaijan
2nd - Aslanov Mirtaleh, Azerbaijan
3rd - Badliev Aslan, Russia
4th - Efremov Nikita, Belarus
5th - Misanuk Dima, Russia
Junior Boys Left Hand 78+kg
1st - Dzukaev Tamerlan, Russia
2nd - Bogaev Soslan, Russia
3rd - Qazanfarov Samhal, Azerbaijan
4th - Otavio Sousa, Brazil
Junior Girls Left Hand 45kg
1st - Gazalova Aleana, Russia
2nd - Ugrumova Valentina, Russia
Junior Girls Left Hand 49kg
1st - Timukina Olga, Kazakhstan
2nd - Tavasieva Zarina, Russia
Junior Girls Left Hand 54kg
1st - Gabueva Luiza, Russia
2nd - Bichkova Tatiana, Russia
3rd - Juliely Antonelo, Brazil
Junior Girls Left Hand 60kg
1st - Galuyeva Vica, Russia
2nd - Martinova Victoria, Russia
Junior Girls Left Hand 67kg
1st - Gabriela Vasconcelos, Brazil
2nd - Dzioeva Marina, Russia
Junior Girls Left Hand 67+kg
1st - Chlopkova Irina, Russia
Junior Boys Right Hand 48kg
1st - Polikarpov Konstantin, Russia
2nd - Aliev Mustafa, Kazakhstan
3rd - Kochiev Soslan, Russia
Junior Boys Right Hand 52kg
1st - Bayanbaev Rinat, Kazakhstan
2nd - Akhpolov Azamat, Russia
Junior Boys Right Hand 57kg
1st - Tordao Luciano, Brazil
2nd - Codoev Alan, Russia
Junior Boys Right Hand 63kg
1st - Ashmanov Zangar, Kazakhstan
2nd - Baranov Valeriy, Kazakhstan
3rd - Cristian Ivanez, Span
4th - Mustafaev Talekh, Russia
5th - Dontsov Dima, Russia
Junior Boys Right Hand 70kg
1st - Merkulov Anton, Kazakhstan
2nd - Golod Evgeni, Russia
3rd - Archegov Alekhandr, Russia
4th - Ivanez Alex, Spain
5th - Harutyunyun Artak, Armenia
Junior Boys Right Hand 78kg
1st - Aslanov Mirtaleh, Azerbaijan
2nd - Misanuk Dima, Russia
3rd - Zeynalov Tengiz, Azerbaijan
4th - Efremov Nikita, Belarus
5th - Soldatov Alexei, Russia
Junior Boys Right Hand 78+kg
1st - Bogaev Soslan, Russia
2nd - Dzukaev Tamerian, Russia
3rd - Qazanfarov Samhal, Azerbaijan
4th - Otavio Sousa, Brazil
Junior Girls Right Hand 45kg
1st - Gazalova Aleana, Russia
2nd - Ugrumova Valentina, Russia
Junior Girls Right Hand 49kg
1st - Timukina Olga, Kazakhstan
2nd - Tavasieva Zarina, Russia
Junior Girls Right Hand 54kg
1st - Gabueva Luiza, Russia
2nd - Bichkova Tatiana, Russia
3rd - Juliely Antonelo, Brazil
Junior Girls Right Hand 60kg
1st - Suricova Elena, Russia
2nd - Martinova Victoria, Russia
Junior Girls Right Hand 67kg
1st - Gabriela Vasconcelos, Brazil
2nd - Dzioeva Marina, Russia
Junior Girls Right Hand 67+kg
1st - Chlopkova Irina, Russia
2004 World Armsport Federation Championships
Sao Paulo, Brazil - October 12 - 16, 2004
Men's Masters 70kg
1. Lee Culpepper USA
2. Paulo Sabioni Brazil
3. Maslov Nikolay Russia
Men's Masters 78kg
1. Mike West USA
2. Ferrari Ernesto Argentina
3. Nersisan David Armenia
Men's Masters 86kg
1. Eric Wolfe USA
2. Haroldo Migliacio Brazil
3. Bert Whitfield USA
Men's Masters 95kg
1. James Battles USA
2. Gilberto Martins Brazil
3. Alan Stanaway USA
Men's Masters 95+kg
1. Craig McSherry USA
2. Jose Vidal Brazil
3. Ariovaldo Ferti Brazil
Men's Ultra Masters 70kg
1. Arnaldo Graca Brazil
2. Jose Candido Brazil
Men's Ultra Masters 78kg
1. General Osman Ghany Egypt
2. Adam Gerbert USA
Men's Ultra Masters 86kg
1. Bert Whitfield USA
2. Hughes Jorge Brazil
Men's Ultra Masters 95kg
1. Alan Stanaway USA
2. Nivaldo Curqueira Brazil
Men's Ultra Masters 95+kg
1. Jose Vidal Brazil
2. Craig McSherry USA
3. Valdeman Biscaro Brazil
Women's Masters 60kg
1. Maria Jorge Brazil
2. Chis Rejane Brazil
Women's Masters 60+kg
1. Mary McConnaughey USA
2. Helenice Almeida Brazil
3. Cilene Dataj Brazil
Women's Ultra Masters 60kg
1. Maria Jorge Brazil
Women's Ultra Masters 60+kg
1. Maria Nandez Brazil
2. Alda Vieira Brazil
Men's Left Hand 52kg
1. Akhpolov Azamat Russia
2. Biragov Alan Russia
3. Valdomiro Souza Brazil
Men's Left Hand 57kg
1. Ivan Portela Spain
2. Luciano Jordao Brazil
3. Inar Florenziano Brazil
Men's Left Hand 63kg
1. Khubaev Georgy Russia
2. Ray Hennerichs USA
3. Bolotaev Vladimir Russia
Men's Left Hand 70kg
1. Zoloev Khadzhimurat Russia
2. Eli DeBrito Brazil
2. Carlos Eduardo Rodriges Brazil
Men's Left Hand 78kg
1. Tcherski Maxim Russia
2. Craig Tullier USA
3. Hidetaka Watanabe Japan
Men's Left Hand 86kg
1. Filippov Roman Russia
2. Prokudin Nikolay Russia
3. Tomas Kiss Slovakia
Men's Left Hand 95kg
1. Muriev Viatcheslav Russia
2. Marcos Roberto Brazil
3. Albegov Igor Russia
Men's Left Hand 105kg
1. Kachmazov Slavik Russia
2. Heleno Araugo Brazil
3. Blaine Middleton USA
Men's Left Hand 105+kg
1. Kodzasov Sergey Russia
2. Glauco Prior Brazil
3. Daniel Santiago Brazil
Women's Left Hand 49kg
1. Baloeva Dzerassa Russia
2. Maria Latancia Brazil
3. Cristina Bognar Brazil
Women's Left Hand 54kg
1. Gabueva Luiza Russia t
2. Rasstrizhenkova Irina Russia
3. Patricia Monteiro Brazil
Women's Left Hand 60kg
1. Larina Ekaterina Russia
2. Gladkaya Irina Russia
3. Cris Rejeine Brazil
Women's Left Hand 67kg
1. Deyse Godoy Brazil
2. Gavrilova Olga Russia
3. Andrea Paul USA
Women's Left Hand 75kg
1. Gabriela Vasconcelos Brazil t
2. Ivankova Yana Russia
3. Kerdikoshvili Irina Russia
Women's Left Hand 83kg
1. Andrea Lopes Brazil
2. Khlopkova Irina Russia
3. Sandra Munhoz Brazil
Women's Left Hand 83+kg
1. Bazieva Karina Russia
2. Cilene Datas Brazil
3. Mary McConnaughey USA
Men's Right Hand 52kg
1. Valdomiro Souza Brazil
2. Biragov Alan Russia
3. Akhpolov Azamat Russia
Men's Right Hand 57kg
1. Ivan Portela Spain
2. Luciano Jordao Brazil
3. Mohamed Ezz el Dien Egypt
Men's Right Hand 63kg
1. Bolotaev Vladimir Russia disqualified
2. Ray Hennerichs USA
3. Khubaev Georgy Russia
4. Paulo Morbio Brazil
Men's Right Hand 70kg
1. Zoloev Khadzhimurat Russia disqualified
2. Carlos Eduardo Rodriges Brazil
3. Andrea Jozeiph Egypt
4. Anderson Da Silva Brazil
Men's Right Hand 78kg
1. Tcherski Maxim Russia disqualified
2. Steve Inelo Brazil
3. Craig Tullier USA
4. Mike West USA
Men's Right Hand 86kg
1. Filippov Roman Russia disqualified
2. Giuliano Pareja Brazil
3. Claudio Joaquim Brazil
4. Prokudin Nikolay Russia
Men's Right Hand 95kg
1. Albegov Igor Russia disqualified
2. James Battles USA
3. Muriev Viatcheslav Russia
4. Marcos Roberto Brazil
Men's Right Hand 105kg
1. Kachmazov Slavik Russia disqualified
2. Luciano Baroz Brazil
3. Blaine Middleton USA
4. Heleno Araugo Brazil
Men's Right Hand 105+kg
1. Kodzasov Sergey Russia disqualified
2. Daniel Santiago Brazil
3. Glauco Prior Brazil
4. Galvez Diego Argentina
Women's Right Hand 49kg
1. Baloeva Dzerassa Russia disqualified
2. Maria Latancia Brazil
3. Cristina Bognar Brazil
Women's Right Hand 54kg
1. Gabueva Luiza Russia disqualified
2. Rasstrizhenkova Irina Russia
3. Luciane Mitica Brazil
4. Patricia Monteiro Brazil
Women's Right Hand 60kg
1. Gladkaya Irina Russia disqualified
2. Cris Rejeine Brazil
3. Larina Ekaterina Russia
4. Maria Jorge Brazil
Women's Right Hand 67kg
1. Gavrilova Olga Russia disqualified
2. Maraline Pardin Brazil
3. Clelia Goulant Brazil
4. Andrea Paul USA
Women's Right Hand 75kg
1. Gabriela Vasconcelos Brazil
2. Ivankova Yana Russia
3. Kerdikoshvili Irina Russia
Women's Right Hand 83kg
1. Andrea Lopes Brazil
2. Khlopkova Irina Russia
3. Sandra Munhoz Brazil
Women's Right Hand 83+kg
1. Jocilene Bassarelli Brazil
2. Bazieva Karina Russia
3. Mary McConnaughey USA
Men's Disabled Right Hand 60kg
1. Valdomiro Souza Brazil
2. Lair Soares Brazil
Men's Disabled Right Hand 70kg
1. Adelar Silva Brazil
2. Carlos Gongalvez Brazil
3. Giuliano Ribeiro Brazil
Men's Disabled Right Hand 80kg
1. Jeferson Merdonca Brazil
2. Carlos Davoli Brazil
Men's Disabled Right Hand 80+kg
1. Ismael Ribeiro Brazil
2. Gamal Abou el Fotouh Egypt
3. Elcio Galvao Brazil
Men's Disabled Left Hand 60kg
1. Valdomiro Souza Brazil
2. Fredsar Alvarensa Brazil
3. Lair Soares Brazil
Men's Disabled Left Hand 60+kg
1. Adelar Silva Brazil
2. Gamal Abou el Fotouh Egypt
3. Elcio Galvao Brazil
Women's Disabled Right Hand 70kg
1. Maria Moreira Brazil
Women's Disabled Left Hand 70kg
1. Maria Moreira Brazil
Men's Blind Right Hand 60+kg
1. Francisco Assis Brazil
2. Magno Gresuer Brazil
Men's Blind Left Hand 60+kg
1. Magno Gresuer Brazil
2005 World Armsport Federation Championships
Utsunomiya, Japan - October 27 - November 1, 2005
Men's Masters Left Hand 70kg
1. Lee Culpepper, USA
2. Kimio Kakiguchi, Japan
3. Masaru Ito, Japan
4. Paulo Sabioni, Brazil
Men's Masters Left Hand 78kg
1. Junior Andrews, USA
2. Adam Gerbert, USA
3. Mitsunori Inoue, Japan
Men's Masters Left Hand 86kg
1. Bert Whitfield, USA
2. Kazunari Maruyama, Japan
3. Hiroshi Imai, Japan
Men's Masters Left Hand 95kg
1. James Battles, USA
2. Nobuyoshi Nonaka, Japan
3. Randy Stanaway, USA
Men's Masters Left Hand 95+kg
1. Cleve Dean, USA
2. Bobby Hopkins, USA
3. Hiroyuki Miyazaki, Japan
Men's Masters Right Hand 70kg
1. Lee Culpepper, USA
2. Makoto Oosawa, Japan
3. Tosirou Hukumoto, Japan
4. Paulo Sabioni, Brazil
Men's Masters Right Hand 78kg
1. Junior Andrews, USA
2. Mitsunori Inoue, Japan
3. Masami Ono, Japan
4. Adam Gerbert, USA
Men's Masters Right Hand 86kg
1. Bert Whitfield, USA
2. Sukekazu Itou, Japan
3. Hideo Yoshitake, Japan
Men's Masters Right Hand 95kg
1. James Battles, USA
2. Hisao Ishii, Japan
3. Randy Stanaway, USA
4. Kouichi Oogushi, Japan
Men's Masters Right Hand 95+kg
1. Cleve Dean, USA
2. Bobby Hopkins, USA
3. Hiroyuki Miyazaki, Japan
4. Kazumi Nagashima, Japan
Men's Ultra Masters Left Hand 70kg
1. Hideo Yamane, Japan
2. Masao Matsuyama, Japan
Men's Ultra Masters Left Hand 78kg
1. Adam Gerbert, USA
2. Jito Tasaki, Japan
3. Nobuyuki Hosokawa, Japan
4. General Osman Ghany, Egypt
Men's Ultra Masters Left Hand 86kg
1. Bert Whitfield USA
Men's Ultra Masters Left Hand 95kg
1. Kouichi Kida, Japan
2. Steve Stanaway, USA
Men's Ultra Masters Left Hand 95+kg
1. Cleve Dean, USA
2. Francisco De Assis, Brazil
Men's Ultra Masters Right Hand 70kg
1. Masao Matsuyama, Japan
2. Kouzou Machida, Japan
Men's Ultra Masters Right Hand 78kg
1. Masayuki Komuro, Japan
2. Adam Gerbert, USA
3. Nobuyuki Hosokawa, Japan
4. General Osman Ghany, Egypt
Men's Ultra Masters Right Hand 86kg
1. Bert Whitfield USA
2. Hughes Jorge, Brazil
Men's Ultra Masters Right Hand 95kg
1. Steve Stanaway, USA
Men's Ultra Masters Right Hand 95+kg
1. Cleve Dean, USA
2. Francisco De Assis, Brazil
Women's Masters Left Hand 60kg
1. Chris Souza, Brazil
2. Maria Jorge, Brazil
Women's Masters Left Hand 60+kg
1. Gehan Kamal, Egypt
2. Silene Datas, Brazil
3. Ruth Dean, USA
Women's Masters Right Hand 60kg
1. Chris Souza, Brazil
2. Maria Jorge, Brazil
Women's Masters Right Hand 60+kg
1. Gehan Kamal, Egypt
2. Silene Datas, Brazil
3. Ruth Dean, USA
Women's Ultra Masters Left Hand 60kg
1. Maria Jorge, Brazil
Women's Ultra Masters Left Hand 60+kg
1. Karen Bean, USA
Women's Ultra Masters Right Hand 60kg
1. Maria Jorge, Brazil
Women's Ultra Masters Right Hand 60+kg
1. Karen Bean, USA
Men's Left Hand 52kg
1. Fabio Manfrinato, Brazil
2. Yoshinobu Sumi, Japan
3. Mineo Tsuchimoto, Japan
4. Joby Mathew, India
Men's Left Hand 57kg
1. Noriyuki Suzuki, Japan
2. Mohamed Ezz, Egypt
3. Ghareeb Mahmoud, Egypt
4. Luciano Jordao, Brazil
Men's Left Hand 63kg
1. Eiichi Sekiya, Japan
2. Hideki Tokai, Japan
3. Jason Rivas, USA
4. Luiz Daffara, Brazil
Men's Left Hand 70kg
1. Yosuke Nakanishi, Japan
2. Carlos Rodrigues, Brazil
3. Masaya Yamamoto, Japan
4. Chris Coletti, USA
Men's Left Hand 78kg
1. Toyokazu Sasaki, Japan
2. Kenzi Okita, Japan
3. Noah Sanders, USA
4. Ron Erdmann, USA
Men's Left Hand 86kg
1. Hidetaka Watanabe, Japan
2. Shane Alger, USA
3. Kelly Wintz, USA
4. Narimitsu Arai, Japan
Men's Left Hand 95kg
1. Jim Bryan, USA
2. Marcos Silva, Brazil
3. James Battles, USA
4. Kazunori Gedou, Japan
Men's Left Hand 105kg
1. Ibrahim Helmy, Egypt
2. Bakhtiarovi Zurabi, Azerbaijan
3. Mitsuhiro Ito, Japan
4. Tatsuya Arakawa, Japan
Men's Left Hand 105+kg
1. Cleve Dean, USA
2. Bobby Hopkins, USA
3. Ricardo Antognolli, Brazil
4. Ichirou Oohata, Japan
Women's Left Hand 49kg
1. Megumi Imagawa, Japan
2. Yurika Yoshida, Japan
3. Ana Dos Santos, Brazil
4. Patricia Pereira, Brazil
Women's Left Hand 54kg
1. Cristina Bognar, Brazil
2. Tomoko Narawa, Japan
3. Koyuki Hioki, Japan
Women's Left Hand 60kg
1. Yoshiko Arakawa, Japan
2. Heather Pembrook, USA
3. Maria Jorge, Brazil
4. Chris Souza, Brazil
5. Junko Iizuka, Japan
Women's Left Hand 67kg
1. Clelia Goulart, Brazil
2. Andrea Paul, USA
Women's Left Hand 75kg
1. Gabriela Vasconcelos, Brazil
Women's Left Hand 83kg
1. Lucilene Lopes, Brazil
Women's Left Hand 83+kg
1. Jocilene Bassanelli, Brazil
2. Kuniko Masubuchi, Japan
3. Selene Datas, Brazil
4. Mari Nagao, Japan
Men's Right Hand 52kg
1. Fabio Manfrinato, Brazil
2. Yuji Nakazato, Japan
3. Joby Mathew, India
4. Yoshinobu Sumi, Japan
Men's Right Hand 57kg
1. Luciano Jordao, Brazil
2. Noriyuki Suzuki, Japan
3. Mohamed Ezz, Egypt
4. Koji Sato, Japan
Men's Right Hand 63kg
1. Junzi Iizuka, Japan
2. Corey Ruiz, USA
3. Jason Rivas, USA
4. Eiichi Sekiya, Japan
Men's Right Hand 70kg
1. Masaya Yamamoto, Japan
2. Felipe Campos, Brazil
3. Andrea Gorgi, Egypt
4. Lee Culpepper, USA
Men's Right Hand 78kg
1. Kazuki Kiyomatsu, Japan
2. Ron Erdmann, USA
3. Hamilton Amparado, Jr., Brazil
4. Kouiti Saitou, Japan
Men's Right Hand 86kg
1. Wataru Nishikawa, Japan
2. Hidetaka Watanabe, Japan
3. Shane Alger, USA
4. Kelly Wintz, USA
Men's Right Hand 95kg
1. Jim Bryan, USA
2. Marcos Silva, Brazil
3. James Battles, USA
4. Kazunori Gedou, Japan
Men's Right Hand 105kg
1. Bakhtiarovi Zurabi, Azerbaijan
2. Ibrahim Helmy, Egypt
3. Mahmudov Ilham, Azerbaijan
4. Kazuhiro Nagashima, Japan
Men's Right Hand 105+kg
1. Alan Karaev, Russia
2. Cleve Dean, USA
3. Jiro Tanaka, Japan
4. Bobby Hopkins, USA
Women's Right Hand 49kg
1. Megumi Imagawa, Japan
2. Ana Dos Santos, Brazil
3. Patricia Pereira, Brazil
Women's Right Hand 54kg
1. Cristina Bognar, Brazil
2. Akiko Minamizono, Japan
3. Tomoko Narawa, Japan
Women's Right Hand 60kg
1. Chris Souza, Brazil
2. Yoshiko Arakawa, Japan
3. Heather Pembrook, USA
4. Maria Jorge, Brazil
Women's Right Hand 67kg
1. Clelia Goulart, Brazil
2. Andrea Paul, USA
Women's Right Hand 75kg
1. Gabriela Vasconcelos, Brazil
Women's Right Hand 83kg
1. Lucilene Lopes, Brazil
Women's Right Hand 83+kg
1. Jocilene Bassanelli, Brazil
2. Silene Datas, Brazil
3. Heather Battles, USA
4. Gehan Kamal, Egypt
Men's Disabled Left Hand 60kg
1. Fabio Manfrinato, Brazil
2. Ghareeb Mahmoud, Egypt
3. Joby Mathew, India
Men's Disabled Left Hand 70kg
1. Adelar Da Silva, Brazil
Men's Disabled Left Hand 80kg
1. Yatsuka Okudaira, Japan
Men's Disabled Left Hand 80+kg
1. Francisco De Assis, Brazil
2. Gamal Iismaiel, Egypt
3. Elcio De Moura, Jr., Brazil
4. Masataka Baba, Japan
Men's Disabled Right Hand 60kg
1. Fabio Manfrinato, Brazil
2. Ghareeb Mahmoud, Egypt
3. Joby Mathew, India
Men's Disabled Right Hand 70kg
1. Adelar Da Silva, Brazil
2. Masanobu Koyama, Japan
Men's Disabled Right Hand 80+kg
1. Francisco De Assis, Brazil
2. Elcio De Moura, Jr., Brazil
3. Gamal Iismaiel, Egypt
4. Masataka Baba, Japan
Men's Blind Right Hand 60+kg
1. Francisco De Assis, Brazil
Men's Blind Left Hand 60+kg
1. Francisco De Assis, Brazil
Junior Girls Left Hand 60kg
1. Joseane Colodetti, Brazil
2. Marcela Panzetti, Brazil
Junior Girls Left Hand 60+kg
1. Gabriela Vasconcelos, Brazil
Junior Boys Left Hand 57kg
1. Syota Masaki, Japan
Junior Boys Left Hand 63kg
1. Luiz Daffara, Brazil
Junior Boys Left Hand 70kg
1. Takashi Miki, Japan
Junior Boys Left Hand 78kg
1. Toshiki Fugikawa, Japan
Junior Boys Left Hand 78+kg
1. Yukihiro Yamane, Japan
2. Joanir Canalle, Brazil
3. Tomoya Miyamoto, Japan
Junior Girls Right Hand 60kg
1. Joseane Colodetti, Brazil
2. Marcela Panzetti, Brazil
Junior Girls Right Hand 60+kg
1. Gabriela Vasconcelos, Brazil
Junior Boys Right Hand 57kg
1. Syota Masaki, Japan
Junior Boys Right Hand 70kg
1. Toshio Kai, Japan
2. Takashi Miki, Japan
Junior Boys Right Hand 78kg
1. Toshiki Fugikawa, Japan
Junior Boys Right Hand 78+kg
1. Joanir Canalle, Brazil
2. Tomoya Miyamoto, Japan
3. Yukihiro Yamane, Japan
Women Overall Right Hand
1. Gabriela Vasconcelos, Brazil
2. Yoshiko arakawa, Japan
3. Andrea Paul, USA
Men Overall Right Hand
1. Cleve Dean, USA
2. Bobby Hopkins, USA
3. Mahmudov Ilham, Azerbaijan